ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ: ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ
Από της ιδρύσεως της Ελληνικής Εταιρείας Προαγωγής της Ψυχιατρικής και των Συναφών Επιστημών (ΕΛΕΠΨΥΣΕΠ) το 2004 υλοποιήθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι σκοποί της. Μείζονες επιστημονικές εκδηλώσεις απετέλεσαν τα 18 Συνέδρια (12 Διεθνή και 6 Ελληνικά), όπως και οι 15 Ημερίδες/ Διημερίδες, την ευθύνη της διοργάνωσης ή της συνδιοργάνωσης των οποίων είχε η ΕΛΕΠΨΥΣΕΠ. Τόσο οι ως άνω μείζονες επιστημονικές εκδηλώσεις (συνολικής διάρκειας 1053 ωρών) όσο και 20 Σεμινάρια (συνολικής διάρκειας 109 ωρών) αποσκοπούσαν κυρίως στη συνεχιζόμενη εκπαίδευση Ψυχιάτρων, Ιατρών διαφόρων ειδικοτήτων, Ψυχολόγων και άλλων επιστημόνων ποικίλων κλάδων. Πέραν των Συνεδρίων και των Σεμιναρίων, κατά την 15ετία από της ιδρύσεως της, η ΕΛΕΠΨΥΣΕΠ πραγματοποίησε και 25 Διαλέξεις (συνολικής διάρκειας 67 ωρών) τις οποίες εκτός από τους επιστήμονες των διαφόρων κλάδων που αναφέρθησαν παραπάνω συμμετείχε και το ευρύ κοινό στο πλαίσιο προαγωγής της ψυχικής υγείας. Ο συνολικός αριθμός των συμμετεχόντων (ομιλητών και παρακολουθούντων) υπερέβαινε τις 20.000.